SZTUKA WSPÓŁCZESNA - SZTUKA W GALERIACH I NA ULICY Sztuka, która prowokuje refleksje, burzy stereotypy, sprzyja kontemplacji
MIEJSKIE CENTRUM KULTURY W TYCHACH oraz URZAD MIASTA TYCHY
Pomysłodawca, kurator i koordynator projektu: Beata Wąsowska
| - wprowadzenie - | - wszystko o projekcie - | - program - | - warsztaty artystyczne - | - warsztaty dziennikarskie - | - twórcy - | - partnerzy - |
| - patronat medialny - | - sponsorzy - | - mapa - | - kontakt - |
- wprowadzenie
- wszystko o projekcie
- warsztaty artystyczne
- warsztaty dziennikarskie
- twórcy
- partnerzy
- patronat medialny
- sponsorzy
- mapa

ORIENTUJ SIĘ W SZTUCE - gra miejska - zasady
OBIEKTYW W AKCJI - Konkurs na zdjęcie z Akcji Sztuki - regulamin - formularz zgłoszeniowy
ZOSTAŃ UDZIAŁOWCEM! Weź udział! - regulamin zdobywania nagród
Warsztaty artystyczne - program.
Warsztaty dziennikarskie - program.

PROGRAM
MUZEUM SZTUKI ZDEPONOWANEJ - Robert Kuśmirowski
KARTONTEKA - Bogdan Korczowski
NOWE RZECZY - instalacje ceramiczne - Gabiela Kiełczewska-Słowikowska i Bogdan Kosak
WIDZENIE - Bartosz Palej
KSIĄŻKA POMIĘDZY KSIĄŻKAMI - Anna Czech
PRZEKRACZANIE - Beata Wąsowska
ARCHINOTATNIK - Janusz A. Włodarczyk
SIGNUM TEMPORIS
OD-NOWA PRZESTRZENI
OKA-LECZENIE Liberatura
NOWE POKOLENIE TYSKICH ARCHITEKTÓW
KINO-NOWE-GALERIA

Do 20 lutego 2011 - SDK Tęcza TSM Oskard.


Nowe pokolenie tyskich architektów

ID CODE | Szymon Bańka
Łukasz ŁYDUCH
MMOA | Marta Hausman, Maciej Dyląg
PORTAL P.A. | Robert Wilczok
RS + | Robert Skitek

Tyska Spółdzielnia Mieszkaniowa "Oskard" prowadzi działalność społeczno-oświatową i kulturalną. W jej skład wchodzi 5 klubów osiedlowych i spółdzielczy domu kultury "Tęcza". Spółdzielnia prowadzi również bogatą działalność artystyczną, która obejmuje wystawy malarstwa i fotografii, konkursy, plenery, warsztaty jak również zajęcia plastyczne i rękodzielnicze. Liczne wystawy organizowane w SDK "Tęcza" czy klubie "Orion" cieszą się dużym zainteresowaniem, pozwalają mieszkańcom aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym.

Pokaz książek liberackich oraz dyskusja panelowa. Goście: Katarzyna Bazarnik, Zenon Fajfer, Maciej melecki, Krzysztof Siwczyk.

Do 20.02.2011 - MBP, ul. Wyszyńskiego 27

LIBERATURA - hybrydyczny gatunek literacki, w którym oprócz tekstu do dzieła przynależy również graficzna i materialna forma książki (łac. liber). Poza walorami czysto literackimi istotne są więc walory pisma oraz elementy niewerbalne, współtworzące przekaz: kształt i konstrukcja książki, liczba stron, operowanie światłami i warstwą ikoniczną, rodzaj papieru lub innego podłoża etc. Ideę liberatury wysunął w 1999 roku Zenon Fajfer.
Miejska Biblioteka Publiczna powstała w 1956 roku. Jest najstarszą instytucją kultury w Tychach. Swoje usługi świadczy w 16 placówkach : Centrali (w pełni zautomatyzowanej, z możliwością rezerwacji książek przez Internet) oraz 15 filiach, gdzie 12 dostępnych jest dla osób niepełnosprawnych. Prowadzi działalność popularyzacyjną (lekcje biblioteczne, wystawy, konkursy, spotkania, głośne czytanie , cykle podróżnicze, zdrowotne). Od 1993 roku organizuje (co dwa lata) Tyskie Dni Literatury. Wydaje bibliografię Tychów. W 2006 roku w uznaniu swoich zasług została wyróżniona odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej".
OD-NOWA PRZESTRZENI - Jaką formę prezentacji może przybrać nasza obecność w Tychach? Po pierwsze musimy 'dotknąć' tego miasta, by poczuć jego - dawną - nowoczesność. 'Dotyk' musi być dosłowny, jak najbardziej fizyczny. Okazją by tego spróbować jest podjęcie pracy w owej nowoczesności będącej ponowoczesnością. (...) Wewnątrz, przyjęcie formuły sztuki instalacji powoduje dosłowną, fizyczną otwartość struktury dzieła (dzieł). Uwzględnia tym samym obecność, daje możność wejścia do wnętrza pracy (prac). Odbiorca, wchodząc do wnętrza architektury, w następnym kroku wchodzi do wnętrza ekspozycji i porusza się wewnątrz poszczególnych realizacji, poznając ich szczegóły, 'czytając' zawarte w nich znaczenia. Uczestnicy: Sławomir Sobczak, Anna Kutera, Adam Klimczak. Miejscem realizacji prac jest dawne kino Andromeda, jeden z przykładów modernistycznej architektury Tychów, dokładnie pewien charakterystyczny fragment tej architektury - reprezentacyjny hall otwierający się szklaną ścianą na zewnątrz, na przestrzeń miasta, łącząc zgodnie z wzorcami nowoczesnej architektury, wnętrze i zewnętrze. Ten aspekt miejsca stanowi jeden z ważnych wyznaczników, założeń wstępnych dla naszych prac - również one zachowują swoją widzialność z zewnątrz, z miasta. Także po zamknięciu ekspozycji prace powinny być wciąż widoczne z zewnątrz, niejako stale obecne podczas trwania festiwalu, w dzień i w nocy. Kurator - Łukasz Guzek
SIGNUM TEMPORIS KLASYCY WSPÓŁCZESNOŚCI - Poprzez wystawę, która łączy sztukę klasyczną (klasyczne techniki, rzeczy ważne) ze sztuką "technologiczną" i wirtualną chciałam podkreślić fakt, że tak właśnie wygląda nasza współczesność. Wszystko się w niej ze sobą przeplata, malarstwo z technologią cyfrową, nowe ze startym, prowincja z centrum ... i tak jak KrewPoety wszystko może być "widziane" jedynie jako wycinek całości, w jednym miejscu i czasie. Wszystko dzieje się symultanicznie, ale my nie mamy dostępu do równoległej rzeczywistości, możemy jedynie posiąść świadomość jej istnienia, z jednej strony poprzez KrewPoety, z drugiej poprzez Signum Temporis. Mamy do dyspozycji zbiór fragmentów, z których sami budujemy obraz świata. SIGNUM TEMPORIS - "Klasycy Nowoczesności" oraz "KrewPoety" Lecha Majewskiego.
Na wystawie dzieła "klasyków współczesności", prace udostępnione przez Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Miejskie w Tychach, prywatnych kolekcjonerów sztuki, Jacka Rykałę oraz rodzinę Edwarda Hantulika, malarstwo, rzeźba i instalacje zderzone zostały z wideo instalacją "KrewPoety" Lecha Majewskiego. Wystawa realizowana w ramach projektu artystycznego Akcja Sztuki > Nowe.

Muzeum Miejskie w Tychach, 10 stycznia 2011 do 31 stycznia 2011.

Kurator - Beata Wąsowska.

ARCHINOTATNIK czyli zdejmowanie architektury - Janusz A. Włodarczyk - fotografie

05.01.2010 - 07.02.2011| Galeria POD DACHEM MCK, ul. Bohaterów Warszawy 26, Tychy.

Janusz A. Włodarczyk Urodzony w Warszawie, 26 kwietnia 1932. Architekt, nauczyciel akademicki. Hobby oraz zajęcia około-zawodowe i poza zawodowe: Literatura (księgozbiór), muzyka (płytozbiór), fotografia, własny dom w górach. Status naukowy: mgr 1958 PK, dr 1987 PK, dr hab. 1993 PW, prof. 2001.

"Poprzez zdjęcia szukam relacji między rzeczami, no i formy, jej przede wszystkim. Zwykle służą one studentom na wykładach, a zwłaszcza - ilustrują moje kolejne książki. Wystawy dają szansę udostępnienia zdjęć odbiorcy niekoniecznie profesjonalnemu, ale tak, jak i teksty książek, chcą trafić nie tylko do tego - profesjonalnie z architekturą związanego, lecz do każdego, kto tę przestrzeń zauważa i kto kulturę przestrzeni, w kontekście szerokim, postrzega. Janusz A. Włodarczyk
PRZEKRACZANIE - SKUP KULTURY

Do 15.02.2011

| DIGRAFIE Beaty Wąsowskiej. Pokaz sztuki video z kolekcji Zachęty.
Beata Wąsowska studiowała w ASP Kraków, Wydział Grafiki w Katowicach w pracowniach malarstwa: profesora Jerzego Dudy-Gracza oraz profesora Macieja Bieniasza. Projektowanie graficzne książki w pracowni profesora Adama Romaniuka. Dyplom 1985. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Ponad 40 wystaw indywidualnych. Blisko 60 prezentacji w wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą.
Wystawa PRZEKRACZANIE to pokaz prac, które przesuwają granice tradycyjnie rozumianego pojęcia SZTUKA. W Skupie Kultury zobaczymy kadry z filmu Zbigniewa Libery "Obrzędy intymne" (1984), "Obieranie ziemniaków" (2001) Julity Wójcik, dokument z performance'u Roberta Kuśmirowskiego pt "Jazda godzina na czas" (2007), wybrane digrafie Beaty Wąsowskiej z projektu Nie bez Kozyry, którego bohaterką i (mimowolną modelką) jest znana artystka Katarzyna Kozyra (W warszawskiej Zachęcie trwa obecnie retrospektywa jej twórczości). Projekt można obejrzeć pod adresem www.niebezkozyry.pl.
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Wyszyńskiego 27, Tychy
Anna Czech - Urodzona w Tychach w 1982. Absolwentka ASP w Katowicach, dyplom główny na wydziale grafiki warsztatowej w pracowni prof. Jana Szmatlocha-druk wklęsły, aneks - projektowanie graficzne. Zajmuje się grafiką tradycyjną, ilustracją, rysunkiem użytkowym oraz projektowaniem graficznym. Uwielbia stare papiery, karteczki, gazety oraz wszelakie starocie......Radioheadów i The Knife.
"Ania starając się ocalić od zapomnienia stojącą w przedpokoju na kredensie szklankę herbaty, komunikuje nam smutną prawdę, że odchodzi wraz z godką pewien świat pozostawiając pustkę niezwykle, jeśli w ogóle możliwą do zapełnienia. (...) Książka - w swojej formalnej warstwie - z daleka informuje nas, kto jest autorem: znakomite balansowanie między tekstem a świetnym - łączącym fotografię, rysunek i grafikę - obrazem, a właściwie przenikanie się tych elementów, powoduje, że lektura ta - mimo smutnego wydzwięku - jest wielką przyjemnością." Dr Grzegorz Hańderek.

WIDZENIE

Bartosz Palej - tyski fotograf-hobbysta, brał udział w kilku konkursach fotograficznych - czasem z powodzeniem. Ponadto jest uczniem klasy maturalnej I L.O. w Tychach, w którym to nieoficjalnie był nazywany "nadwornym fotografem" - obecnie, ucząc się do matury, ma od "nadworności" niejako przymusowy odpoczynek. Jako fotoreporter spełniał się także poza murami szkoły. Dokumentował za pomocą aparatu zeszłoroczną "Akcję sztuki" i tak zwane "osiemnastki" znajomych.
Fotografowaniem intensywniej zajmuje się od ponad dwóch lat. W celu doskonalenia "fachu" uczęszczał na warsztaty fotograficzne do Katowic oraz chodził i robił zdjęcia. Fotografował min. w Pradze, Lwowie, Bieruniu Starym i innych ciekawych miejscach. Inspiracją dla jego bardziej prywatnej twórczości są dobre filmy (np. Kieślowskiego), dobra muzyka oraz zagadnienia etyczno-poznawcze. Prac jak na razie nie wystawiał. Nie oznacza to jednak, że w szufladzie pozostaną. Kurator - Beata Wąsowska
NOWE RZECZY - Bogdan Kosak, Gabriela Kiełczewska-Słowikowska - instalacje ceramiczne. SEMAR, 10.12.2010
Gabriela Kiełczewska-Słowikowska (ur. 1982 roku w Tychach) 2003 - 2008 Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Katedrze Ceramiki; Dyplom w pracowni prof. Przemysława Lasaka, oraz prof. Jana Drzewieckiego. 2001 - 2003 Prywatne Policealne Studium zawodowe "Opus Art" w Sosnowcu; Specjalizacja: ceramika.
Bogdan Kosak (ur. 1966 roku w Suminie). Absolwent Sredniego Studium Ceramicznego w Katowicach. Mieszka w Dąbrowie Górniczej. Zajmuje się projektowaniem porcelany użytkowej i rzeźbą ceramiczną. Od 1995 roku prowadzi własną MODELARNIĘ CERAMICZNĄ w Dąbrowie Górniczej i kieruje modelarnią w PORCELANIE SLASKIEJ w Katowicach.
Współczesna ceramika czerpie z doświadczeń innych dyscyplin. Porusza zagadnienia pojawiające się na styku sztuki i projektowania, filozofii i psychologii i wszystkich tych dziedzin, które kształtują twórcę i wzbogacają jego warsztat. Wystawa w Semarze to dwa odmienne spojrzenia na ceramikę. Zafascynowana gliną i procesem jej utrwalania Gabriela Kiełczewska-Słowikowska tworzy ceramiczny zapis codzienności.
Bogdan Kosak ceramik-dizajner wpływa na naszą wizualną rzeczywistość proponując nowe bezkompromisowe podejście do przedmiotu. Zaciera granice pomiędzy funkcją a formą. Wprowadza ceramikę tam gdzie jej dotąd nie było. Kurator - Beata Wąsowska
Bogdan Korczowski (ur.1954) W 1978 ukończył ASP w Krakowie w pracowni prof. Włodzimierza Kunza . Uzyskał dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (Beaux-Arts) w Paryżu. W 1986. nagroda Rady Regionu Ile-de-France w Paryżu. W 1988. stypendium Fundacji Pollock-Krasner w Nowym Jorku, gdzie w latach 1986-1995 przebywał i wielokrotnie wystawiał.
Wystawiał min. w warszawskiej Galerii Zachęta (1989). W 1998 roku Instytut Polski w Paryżu zorganizował retrospektywną wystawę artysty. Mieszka i pracuje w Paryżu.

Do 15.02.2011 - MIRIAM - Plac Baczyńskiego

Artysta zainspirowany krakowską Cricoteką i jej ideą Archiwum Twórczości Tadeusza Kantora, stworzył monumentalną instalację malarską - KARTONTEKĘ, która od 1990 roku jest regularnie aktualizowana i wzbogacana o nowe elementy. Obok KARTONTEKI w galerii MIRIAM zobaczymy autorskie zdjęcia Korczowskiego ze spektakli Tadeusza Kantora. Artysta, który wybrał Paryż, nie potrafi uwolnić się od Krakowa i Kantora. Wystawa w galerii Miriam dedykowana jest Tadeuszowi Kantorowi w 20. rocznicę śmierci artysty. Kurator Beata Wąsowska.

Do 15.02.2011 - ANDROMEDA - po umówieniu - 0-606 215 119

MUZEUM SZTUKI ZDEPONOWANEJ - Robert Kuśmirowski (ur. 1973) absolwent Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Realizacje m.in. CSW Zamek Ujazdowski, Galeria Zachęta w Warszawie, Bunkier Sztuki w Krakowie, Kunstverein w Hamburgu, Johnen&Schöttle w Kolonii, Van Abbe Museum w Eindhoven, Migros Museum w Zurichu, Barbican Art Gallery w Londynie, Hamburger Bahnhof w Berlinie.
Laureat Poszportu Polityki (2005) i Nagrody Artystycznej Lublina (2007). Artysta jest pracownikiem Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie.
Wernisaż wystawy 1 GRUDNIA 2010 - GODZ.18.00 - ANDROMEDA - TYCHY, plac K.K. Baczyńskiego.
Tychy to trzeci przystanek Muzeum, które rozpoczęło wędrówkę w Neapolu, gdzie artysta przebywał na zaproszenie Fundacji Morra Greco. Następnie gościło w lubelskiej Galerii Białej. W Tychach kolekcja wzbogaci się o kolejne eksponaty, a samo Muzeum o dodatkowe skrytki-sarkofagi. Istotą dzieła jest budowanie kolekcji pozbawionej terytorium. Artysta buduje kolekcję, a ta będzie się rozrastać bez żadnych czasoprzestrzennych ograniczeń. Dzieła zdeponowane w Muzeum ani przez chwilę nie będą leżeć w magazynie. Wszystkie stale wyeksponowane, choć dostępne, będą jednocześnie dla odbiorcy niedostępne. Kurator Beata Wąsowska.
PATRONAT MEDIALNY PARTNERZY SPONSORZY
...
W II edycji projektu artystycznego Akcja Sztuki, zatytułowanej NOWE pokażemy to, co w sztuce współczesnej ważne, dobre i nowe. Zobaczymy instalacje, asmablaż, kolaż, digrafię, filmy montażowe, sztukę video oraz liberaturę. Poznamy prace, które przekraczają tradycyjnie rozumiane granice sztuk wizualnych, autorstwa czołówki polskich artystów i młodych głównie tyskich twórców. Ważnym elementem projektu są warsztaty artystyczne i dziennikarskie dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz wykłady i panele dyskusyjne, do których zapraszamy wybitnych gości, twórców, naukowców, animatorów kultury i dziennikarzy. Kurator - Beata Wąsowska.
©www.akcjasztuki.pl